Call Center 0 216 411 38 84

Bonding & Beyazlatma

sub-p-3-dental-dis-tedavi-pertev-kökdemir-termin-istanbul-estetik.jpg

Bonding

1) Bonding nedir?

Dişlere hiçbir zararı olmayan ve çok hızlı uygulanabilen çok popüler bir estetik dişhekimliği uygulamasıdır. Dişlerdeki kırıkların, aralıkların, şekil bozukluklarının, bazı pozisyon bozukluklarının estetik olarak düzeltilmesinde kullanılan çok başarılı bir tekniktir.

2) Bondinglerin avantajları nelerdir?

En önemli avantajı dişte hiç aşındırma gerektirmeyen bir estetik uygulama olmasıdır. Diş dokularına çok iyi bağlandıklarından diş dokularını destekleyerek kırılmalara karşı dirençli hale getirirler. Çok hızlı bir tekniktir. Tek seansta tamamlanabilir. Sıcak ve soğuk hassasiyeti görülme olasılığı çok azdır. Amalgam dolgular da olan bekleme süresi yoktur, hasta tedaviden sonra rahatça yemek yiyebilir.

3) Bonding herkese uygulanabilir mi?

Evet herkese uygulanabilir.Ancak bruksizm (diş sıkma ve gıcırdatma) alışkanlığı ya da ön dişler ile yapılan parafonksiyonel alışkanlıkları olan (şişe kapağı açmak, kalem ısırmak vb.)hastalar uyarılmalı ve önlemler alınmalıdır.

4) Bondinglerin ömrü ne kadardır?

Bondinglerin ağızda kalma süresi 7-10 yıl kadardır. Ancak kişinin ağız bakımı ile doğru odaklı olarak bu süre uzayabileceği gibi kısalabilirde.

6) Bonding uygulanmış dişlere özel bakım gerekir mi?

Diş minesine bağlanımı çok kuvvetli olduğundan çok dikkat gerektirecek durum bulunmamaktadır. Normal dişlerden bakım açısından bir farkı yoktur.

 

Beyazlatma (Belaching)

Günümüzde dişlerin rengini beyazlatmak için yapılan beyazlatma – bleaching işlemi iki şekilde uygulanmaktadır; Ofis ve Ev tipi...

Ofis Tipi uygulaması tamamen hekim kontrolünde ve klinikte uygulanan bir sistemdir. Bir dişe, bir kaç dişe veya hem alt hem üst dişlere beraber uygulanabilir. Dişe sürülen beyazlatıcı maddenin üzerine maddeyi aktif hale getiren, beyazlatmayı hızlandırıcı ışın uygulanır. 2 yada 3 seansta istenilen beyazlığa ulaşılabilir. Ev tipi:

Hekim tarafından hastanın dişlerinin ölçüsünün alınması ve bu ölçüye tam uyumlu hazırlanan plakla uygulanan bir yöntemdir. Hastanın bu plağı gece yatarken beyazlatıcı maddeyle beraber dişlerine yerleştirmesiyle beyazlama sağlanır. 2 veya 3 gece tekrarlanması önerilebilir.

Beyazlatma işleminde doğru teşhis ve doğru maddenin doğru şekilde kullanılması çok önemlidir. Aksi halde dişlerin minesinde incelme ve aşırı hassasiyet, dişetlerinde yanma ve çekilme meydana gelebilir. Doğru şekilde kullanım ancak hekim kontrolünde mümkün olur.

Size uygulanacak olan diş beyazlatma işlemi dişlere kesinlikle hiç bir zarar vermemekte ve beyazlığını sigara ve çay-kahve tüketimi çok olan kimselerde bile 1-1,5 sene korumaktadır. Sigara ve kahve alışkanlığı olmayan kimselerde ise 3-4 yıl süren kalıcı bir beyazlık elde edilebilir.

Bilgilendiriyoruz

Bayramda dişleri fırçalamak yetmez, mutlaka diş ipi kullanın

Ramazan Bayramı’nda sıklıkla tüketilen şekerleme, çikolata, tatlı ve asitli içecekler dişlerin çürümesine zemin hazırlıyor.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Bayramda dişlerinizi fırçalamak yetmez, diş aralarında kalan tatlı artıkları veya lokum gibi dişlere yapışan şekerlemeler için mutlaka diş ipi kullanılması gerekiyor” diyerek uyarıyor.

Devamı...

Arabanızın bakımı tamam, peki ya dişleriniz?

Toplum olarak zor günleri geride bırakmaya çalışıyoruz. Hayat yavaş yavaş normale dönüyor, ertelenen tatil planları yeniden yapılmaya başlanıyor. Yazın vazgeçilmezi ise elbette deniz ve havuz keyfi… Ancak yaz tatiline çıkmadan önce dişetlerinizi kontrol ettirmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Yola çıkmadan önce arabanızın bakımını yaptırıyorsunuz, peki dişlerinize de aynı özeni gösteriyor musunuz?

Devamı...

Alternatifi yok, mutlaka kullanılmalı

Geçtiğimiz günlerde basında ‘Diş ipinin aslında hiçbir yararı yok’ haberleri sıkça yer aldı. Haberde ‘Uzmanların her gün diş ipi kullanmanın diş plakları ve diş eti hastalıklarıyla mücadeleye yardımcı olduğu yönünde bir kanıt bulunmadığını kabul ettiği belirtildi’ denilmesine karşın Diş Hekimi Pertev Kökdemir, bu tarz spekülatif haberlere inanılmaması ve diş ipi kullanımının bırakılmaması konusunda özellikle uyarıyor.

Devamı...