Call Center 0 216 411 38 84

Diş Hekimi Pertev Kökdemir

sub-p-8-dental-dis-tedavi-pertev-kökdemir-termin-istanbul-estetik.jpg

AĞIZ SAĞLIĞINA DİKKAT ETMEYEN FUTBOLCULARIN PERFORMANSI OLUMSUZ ETKİLENİYOR

AĞIZ SAĞLIĞINA DİKKAT ETMEYEN FUTBOLCULARIN
PERFORMANSI OLUMSUZ ETKİLENİYOR

Her ne kadar sağlıklı ve fit bir vücut yapısına sahip olsalar da yapılan son araştırmalar; futbolcuların, ağız ve diş sağlığının yetersiz olduğunu ve bu durumun performanslarını ciddi şekilde etkilediğini gösteriyor.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir futbolcuların sık tükettikleri sporcu içecekleri ile ilgili uyarıda bulundu: “Şeker içermeseler de asit düzeyleri çok yüksek olan bu içecekler düzenli tüketildiğinde; diş erozyonu, diş plağı, hassasiyet, genel ağız ağrısı ve ülsere neden olur. Alınabilecek en kolay önlemlerden biri bu tarz içecekleri tükettikten sonra su içerek ya da ağzı çalkalayarak ağızdaki asidik ortamı uzaklaştırmak olacaktır”

187 futbolcu üzerinde yapılan ve British Journal of Sports Medicine’da yayınlanan araştırmanın sonucunda ortaya çıkan rakamlar, kendilerine son derece dikkat eden futbolcuların, ağız ve diş sağlığı konusunda şaşırtıcı bir şekilde ciddi sorunlar yaşadıklarını kanıtlıyor.

İngiltere’de 8 futbol kulübünden 187 futbolcu, 6 diş hekiminin kapsamlı bir diş ve diş eti kontrolünden geçti ve kendilerine sorulan soruları yanıtladı.

ÇÜRÜK DİŞLE DOLAŞIYORLAR
Futbolcuların;
Yüzde 73’ü, son bir yıl içerisinde sadece bir kez diş hekimini ziyaret etmişti.
Diş hekimleri; futbolcuların yüzde 37’sinde en az bir çürük diş olduğunu buldu.
Yüzde 77’sinin ise diş dolgusuna, hatta bazılarının beşten fazla diş dolgusuna ihtiyacı vardı.
Yüzde 84’ünün en az bir dolgusu veya çürümüş dişi vardı.
Yüzde 22’si mesleklerinden dolayı yüz bölgelerini ve dişlerini etkileyen travmalar aldıklarını,
Yüzde 64 ‘ü haftada üç kez sporcu içeceği tükettiklerini ve
Yüzde 5’i tütün kullanma alışkanlıklarının olduklarını belirtmişlerdir.

“Rakamlara bakıldığında, sporcu içeceği tüketenlerin yüksek oranda olduğu görülmekte” diyen Diş Hekimi Pertev Kökdemir, sorunun bu içecekleri tükettikten sonra yeterli diş bakımı yapılmamasından kaynaklandığını özellikle belirtiyor.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir; “Her ne kadar şeker içermeseler de asit düzeyleri çok yüksek olan bu içecekler düzenli tüketildiğinde; diş erozyonu, diş plağı, hassasiyet, genel ağız ağrısı ve ülsere neden olmaktadır. Alınabilecek en kolay önlemlerden biri bu tarz içecekleri tükettikten sonra su içerek ya da ağzı çalkalayarak ağızdaki asidik ortamı uzaklaştırmak olacaktır” diyerek uyarıyor.

KONSANTRASYON EKSİKLİĞİ VE PERFORMANS DÜŞÜKLÜĞÜNE NEDEN OLUR
Mümkün olduğunca sağlıklı yaşamaya özen gösteren futbolcularda bu denli fazla ağız ve diş sağlığı probleminin olması bizlere bu konuda ayrıca özen göstermemiz gerektiğini hatırlatmaktadır diyen Diş Hekimi Pertev Kökdemir, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Şeker kadar diş çürümesine neden olan başka bir etken de asidik yiyecek ve içeceklerdir. Diş yüzeylerinde erozyona neden olan asidik ortam, diş çürümesi ve diş eti çekilmesine neden olur. Bu yüzeyler sıcak, soğuk, şekerli ve ekşi yiyecek-içeceklerde keskin, derin ve ani hassasiyetlere neden olmaktadır. Oluşan bu ağrılar tabii ki konsantrasyon eksikliği ve performans düşüklüğüne neden olacaktır.”

AĞIZ MUTLAKA SUYLA ÇALKALANMALI
Diş Hekimi Pertev Kökdemir, nelere dikkat edilmesi gerektiğini de şu sözlerle açıklıyor: “Bu tarz içeceklerin mümkün olduğunca az tüketilmesine, tüketim sonrası ağzın mutlaka suyla çalkalanarak asidik ortamın uzaklaştırılmasına, fırçalama eyleminden hemen önce tüketilmesine ya da öğünlerimizi yoğurt, peynir gibi yiyeceklerle bitirmeye özen göstermeliyiz.”

SPORCULARA ALTI AYDA BİR ÇENE MUAYENESİ YAPILMALI
Özellikle sporcularda çene-yüz bölgesine alınan travmalar basit gibi görünse de uzun vadede ciddi etkiler oluşturabilir. Altı ayda bir düzenli olarak diş hekimine mutlaka gidilmeli, klinik ve radyolojik muayeneler ile oluşabilecek sorunlara koruyucu tedaviler ile önlem alınmalıdır.

 

#pertevkökdemir #diş #dişhekimi #diştedavisi #implant #implantat #veneer #istanbul #bağdatcaddesi #almanya #germany #deutschland #caddebostan #bonding #smiledesign #gülüştasarımı #fashion #estetik #moda #güzellik #sanat #tasarım #eğitimvesağlık #dentalcare #dentist #sağlık #sağlıklıyaşam #smile #istanbuldadistedavisi

Geri...

Bilgilendiriyoruz

10 KİŞİDEN 7’SİNİN SORUNU!

Çene ekleminde kalıcı rahatsızlıklara sebep olabilir... Toplumda ‘Yönetici Hastalığı’ olarak da bilinen, gün içerisinde yaşanan yoğun stres veya depresyonun neden olduğu diş sıkma ya da gıcırdatma problemi (bruksizm), tedavi edilmediğinde çene ekleminde kalıcı rahatsızlıklara sebep olabiliyor.

Devamı...

Ballı çaydan sonra ağzınızı mutlaka çalkalayın...

Sonbaharın etkisini iyiden iyiye hissettirdiği bu soğuk günlerde grip salgını da başladı. Üstelik grip görülme oranları gün geçtikçe artıyor... Gripliyken el ve vücut hijyenine özen gösteriyorsunuz, peki ya diş sağlığınıza?

Devamı...

10 Soruda implant tedavisi...

Yeni yıla sağlıklı bir ağızla girmek ister misiniz? İmplant tedavisi sanıldığı kadar ağrılı bir işlem değil. Lokal anestezi altında yapıldığından hasta ağrı, acı hissetmiyor, üstelik bir diş ortalama 3-4 dakikada tamamlanıyor… Ağız-diş sağlığınızı ihmal etmeyin ve yeni yıl hediyesi olarak eksik dişlerinizin yerine implant yaptırın…

Devamı...