Call Center 0 216 411 38 84

Diş Hekimi Pertev Kökdemir

sub-p-12-dental-dis-tedavi-pertev-kökdemir-termin-istanbul-estetik.jpg

Arabanızın bakımı tamam, peki ya dişleriniz?

Arabanızın bakımı tamam, peki ya dişleriniz?

Toplum olarak zor günleri geride bırakmaya çalışıyoruz. Hayat yavaş yavaş normale dönüyor, ertelenen tatil planları yeniden yapılmaya başlanıyor. Yazın vazgeçilmezi ise elbette deniz ve havuz keyfi… Ancak yaz tatiline çıkmadan önce dişetlerinizi kontrol ettirmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Yola çıkmadan önce arabanızın bakımını yaptırıyorsunuz, peki dişlerinize de aynı özeni gösteriyor musunuz?

İyi temizlenmemiş veya kontrolü iyi yapılmayan havuz suları diş sağlığınız için büyük tehlike oluşturabilir. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, insanların yazın genellikle göz ve cilt sağlıklarına önem verdiklerini, aslında ağız ve diş sağlığına da en az bunlar kadar önem verilmesi gerektiğini belirtiyor.

MİKROPLAR ÇATLAKLARDAN KANA KARIŞIR


Diş Hekimi Pertev Kökdemir, yazın özellikle de havuz ve deniz tatiline gidenlere uyarılarda bulunuyor:
“Hastalıklı diş etlerinin üzerinde mikropların rahatça kana karışabileceği derin çatlaklar ve kanama odakları bulunur. Bu bölgelerden kana karışacak mikroplar için vücut savunmasızdır. Oysa sağlıklı dişetlerine sahip kişilerde mikroplar kana ulaşamadan ağız içindeki savunma hücreleri ve tükürük sayesinde yok edilirler. Böylece hastalık riski de oldukça düşüktür. Ağzında özellikle dişeti hastalığı olan kişilerde, yüzerken ağza kaçan kirli su dişeti hastalığı nedeniyle yeteri kadar kendini koruyamayan dişeti yüzeyinden kolaylıkla kana karışabilir. Bu da daha sonra kaynağını bilemeyeceğimiz veya tahmin edemeyeceğimiz birçok hastalığın ortaya çıkmasına sebep olabilir. Aynı şekilde kirli deniz suyu da hastalıklı dişetleri vasıtasıyla kana karışarak sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle havuz veya denize gitmeden önce dişetlerinizin tam anlamıyla sağlıklı olduklarını kontrol ettirmeniz gereklidir. Ayrıca dişeti sağlığına yönelik olarak üretilmiş diş macunları ile dişlerinizi günde iki kez fırçalarsanız, havuz veya deniz suyu yoluyla bulaşacak hastalık riskini sıfıra kadar indirmiş olursunuz.”

AĞZINIZI TEMİZ SUYLA ÇALKALAYIN
Diş Hekimi Pertev Kökdemir, enfeksiyonlara karşı deniz veya havuzdan çıktıktan sonra ağzın temiz su ile çalkalanması gerektiğini de özellikle vurguluyor.

DİŞLERİNİZİ SIKMAYIN
Kökdemir, “Toplum olarak zor günler geçirdik, dişlerimizi çok fazla sıktık. Bu kadar stresten sonra tatile çıkabilenler biraz olsun rahatlamaya çalışsın ve dişlerini sıkmasın. Diş sıkmak enfeksiyonlara, dişlerde şekil bozukluklarına ve hastalıklara zemin hazırlar” diyor.

 

Geri...

Bilgilendiriyoruz

10 KİŞİDEN 7’SİNİN SORUNU!

Çene ekleminde kalıcı rahatsızlıklara sebep olabilir... Toplumda ‘Yönetici Hastalığı’ olarak da bilinen, gün içerisinde yaşanan yoğun stres veya depresyonun neden olduğu diş sıkma ya da gıcırdatma problemi (bruksizm), tedavi edilmediğinde çene ekleminde kalıcı rahatsızlıklara sebep olabiliyor.

Devamı...

Ballı çaydan sonra ağzınızı mutlaka çalkalayın...

Sonbaharın etkisini iyiden iyiye hissettirdiği bu soğuk günlerde grip salgını da başladı. Üstelik grip görülme oranları gün geçtikçe artıyor... Gripliyken el ve vücut hijyenine özen gösteriyorsunuz, peki ya diş sağlığınıza?

Devamı...

10 Soruda implant tedavisi...

Yeni yıla sağlıklı bir ağızla girmek ister misiniz? İmplant tedavisi sanıldığı kadar ağrılı bir işlem değil. Lokal anestezi altında yapıldığından hasta ağrı, acı hissetmiyor, üstelik bir diş ortalama 3-4 dakikada tamamlanıyor… Ağız-diş sağlığınızı ihmal etmeyin ve yeni yıl hediyesi olarak eksik dişlerinizin yerine implant yaptırın…

Devamı...