Call Center 0 216 411 38 84

Diş Hekimi Pertev Kökdemir

sub-p-4-dental-dis-tedavi-pertev-kökdemir-termin-istanbul-estetik.jpg

Çocuğunuzu en geç 3 yaşında diş doktoruyla tanıştırın

Çocuğunuzu en geç 3 yaşında diş doktoruyla tanıştırın

Diş Hekimi Pertev Kökdemir uyarıyor: “Diş doktorunun koltuğuna oturduğunda korkudan titremesini istemiyorsanız çocuğunuzu en geç 3 yaşında diş doktoruyla tanıştırın! Böylece hem sağlıklı dişlere sahip olur, hem de ileriki yıllarda diş hekimi fobisi yaşamaz!”

Zamanından önce süt dişlerinin çekilmesi; çocuklarda konuşma, beslenme ve estetik problemlere neden olabiliyor. Sağlıklı diş gelişimi için bebeklik döneminden başlayarak diş hekiminin önereceği koruyucu uygulamalara önem vermek gerektiğini vurgulayan Diş Hekimi Pertev Kökdemir, bebek ve çocuk diş problemleriyle ilgili en çok merak edilen soruları yanıtladı…

Yeni doğan bir bebeğin süt dişlerini kök hücre tedavisi için saklamak gerekiyor mu?
Kök hücre tedavisi; sağlıklı hücrelerin sağlıksız hücrelerle değiştirilme işlemidir ve aynı organ nakline benzetilebilir. Organ naklinden farkı; bu hücrelerin kişinin kendinden de alınabilmesi. Ancak günümüzde kök hücre tedavisi henüz araştırma bazında. Etkili sonuçlarını görmek için daha beklemek gerekiyor. Şu anda kaybedilmiş dişlerimizin yerine implant adını verdiğimiz titanyum vidalar kullanılıyor ve çok büyük oranda başarı elde ediliyor. Tabii gelişen teknolojiyle birlikte bunun yerini de kök hücre tedavisi alabilir.


TELDEN KORKMAYIN


Çocukların ilk diş kontrolü ne zaman yaptırılmalı?
Çocukların süt dişleri 6 aylıkken çıkar ve 2.5 yaşına kadar tüm süt dişleri ağızda yerini almış olur. 6 ay ve 1 sene arasındaki diş değişimi gecikmelerini normal kabul ediyoruz. Dolayısıyla 2.5-3 yaşından itibaren çocuklar diş hekimiyle tanışmalı ve dişleri kontrol edilmeye başlanmalı. Böylece birtakım diş koruyucu yöntemleri süt dişlerine uygulayıp, erken diş kayıplarını önleyebiliriz. Ayrıca çocuğa erken yaşta diş hekimi ziyareti alışkanlığı kazandırmış olursunuz.


Çocuğa diş teli takılması konuşmasını bozar mı?
Diş telleri dişlere 'braket' adını verdiğimiz ufak metal veya porselen yapılarla tutturulur. Ağız içerisinde ilk 1-2 gün bir fazlalık gibi algılanıp, konuşmada az miktarda değişiklik yaratabilir. En geç bir hafta içinde konuşma normale döner. Bu alışma süreci çocuklarda çok daha kısa sürer.


Diş teli için en uygun yaş kaç ve tel ne kadar süre ağızda kalmalı?
Tel tedavisinde herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. 7-8 yaşında bir çocuğa yapılabildiği gibi 50 yaşında bir erişkine de tel tedavisi yapılır. Ancak erken yaşlarda çok daha çabuk ve kolay tedavi edilebilen çeneler arası bozukluklar ile iskeletsel deformitelerin tedavisi erişkinlerde biraz daha uzun sürer. Tel tedavisi için muayene etmeden süre vermek doğru değildir; her çocuk için farklı değerlendirme yapılır. Günümüzde kullanılan hızlı braket yöntemiyle tel tedavisinin süresini yarı yarıya kısaltmak mümkün. Böylece hastalarımız çok daha kısa süre ortodontik tedavi görerek düzgün dişlere ulaşabilir ve birçok sıkıntıyı yaşamaktan kurtulurlar.


DİŞİ TÜLBENTLE ÇEKİN


Çocuğun sallanan dişleri evde çekilebilir mi? Yoksa mutlaka diş hekimine mi gidilmeli?
Sallanan süt dişlerinin çekiminin diş hekimi tarafından yapılması daha uygun. Böylece ağızda var olan birtakım bozukluklar, çürükler, diş eksiklikleri ve diş çürükleri de hekim tarafından tespit edilir ve önlemi bir an önce alınır. Tabii ki çok sallanan dişler çocuğun kendisi tarafından veya ebeveynleri tarafından da çekilebilir ama bu işlem kesinlikle temiz bir tülbent yardımıyla ve çevre dokulara zarar vermeden yapılmalı.
Çocuklara diş beyazlatma işlemi yapılabilir mi?
Diş beyazlatma; tüm daimi dişler ağızda yer aldıktan sora yapılır ve böylece yaklaşık 7-8 ton daha beyaz dişler elde edilebilir. Ama ideali 14-16 yaşından sonra dişleri beyazlatma işlemi yapmak.

 

Geri...

Bilgilendiriyoruz

10 KİŞİDEN 7’SİNİN SORUNU!

Çene ekleminde kalıcı rahatsızlıklara sebep olabilir... Toplumda ‘Yönetici Hastalığı’ olarak da bilinen, gün içerisinde yaşanan yoğun stres veya depresyonun neden olduğu diş sıkma ya da gıcırdatma problemi (bruksizm), tedavi edilmediğinde çene ekleminde kalıcı rahatsızlıklara sebep olabiliyor.

Devamı...

Ballı çaydan sonra ağzınızı mutlaka çalkalayın...

Sonbaharın etkisini iyiden iyiye hissettirdiği bu soğuk günlerde grip salgını da başladı. Üstelik grip görülme oranları gün geçtikçe artıyor... Gripliyken el ve vücut hijyenine özen gösteriyorsunuz, peki ya diş sağlığınıza?

Devamı...

10 Soruda implant tedavisi...

Yeni yıla sağlıklı bir ağızla girmek ister misiniz? İmplant tedavisi sanıldığı kadar ağrılı bir işlem değil. Lokal anestezi altında yapıldığından hasta ağrı, acı hissetmiyor, üstelik bir diş ortalama 3-4 dakikada tamamlanıyor… Ağız-diş sağlığınızı ihmal etmeyin ve yeni yıl hediyesi olarak eksik dişlerinizin yerine implant yaptırın…

Devamı...