Call Center 0 216 411 38 84

Diş Hekimi Pertev Kökdemir

sub-p-8-dental-dis-tedavi-pertev-kökdemir-termin-istanbul-estetik.jpg

Kanal tedavisi tarihe mi karışıyor?

Kanal tedavisi tarihe mi karışıyor?

Diş tedavileri arasında en çok korkulan kanal tedavisi tarihe mi karışıyor? Kanal tedavisine alternatif bir yöntem kullanılabilir mi? Harvard Üniversitesi’nin geliştirdiği yeni yöntem sayesinde diş sinir köklerine direkt müdahale edilmeyecek; dişteki hastalıklı doku kök hücreyle iyileştirilecek. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, geliştirilen bu yeni yöntemin ileride klasik tedavi yöntemleri arasında yer alabileceğini belirtiyor.

İnsanlarda diş hekimi fobisinin en büyük sebeplerinden olan, tedavi koltuğunu kabus haline getiren kanal tedavisi; geliştirilen yeni yöntem sayesinde tarihe karışabilir. Dışarıdan sağlıklı olarak görülen ancak kökler üzerinden ilerleyen rahatsızlıklar sonucu diş sinir köklerine müdahale edilmesi olarak bilinen kanal tedavisi, yerini çok daha rahatlatıcı bir çözüme bırakıyor.

DOKUYU KÖK HÜCRELER TEDAVİ EDECEK
İngiltere’deki Nottingham Üniversitesi ve ABD’deki Harvard Üniversitesi’nin geliştirdiği devrim niteliğindeki tedavi yöntemine göre, dişteki hastalıklı doku alınacak. Enfeksiyonlu dokunun diş köklerine ulaşması engellenerek kişinin dişini kaybetmesinin önüne geçilecek. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ise kanallara koyulan kimyasal maddeler ile delikler doldurulmayacak. Onun yerine dokuyu tamir edecek kök hücreler kullanılacak. Kök hücreler, hastalıklı kısmı otomatik olarak tedavi edecek.

YÖNTEM İKİNCİLİK ÖDÜLÜ KAZANDI
Bu yöntem sayesinde, hem zorlu ve acı dolu kanal dolgusu işlemi uygulanmayacak, hem de yenilenen dokular sayesinde hastalığın ilerlemesi ortadan kalkmış olacak. Araştırmacılar önümüzdeki yıllarda tamamlanmasını umdukları yöntemin aynı zamanda çok daha ucuz olacağını, bu sayede diş hekimlerinden korkmak veya kaçmak için de herhangi bir sebep kalmayacağını dile getiriyor. Söz konusu tedavi yöntemi, 2016 Kraliyet Bilim Yarışması’nda ikincilik ödülünü almıştı.

DİŞİN İÇİNDE YENİ DAMAR VE SİNİR YAPISI OLUŞACAK!
Diş Hekimi Pertev Kökdemir, kısa zamanda hayata geçirilmesi planlanan bu devrim niteliğindeki tedavi yöntemi ile ilgili bilgi verdi:

Kökdemir; “Kök hücre tedavisi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Kök hücre, yeni saç köklerinin üretilmesinden kanser tedavisine kadar hastalıklarda destekleyici tedavi olarak kullanılabilmektedir. Dişlerin içindeki sinirlerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan kanal tedavisi ihtiyacı da ileriki yıllarda kök hücre tedavisi ile düzeltilebilecektir. İltihaplı olan sinir ve damarlar, dişin içinden temizlenip kök hücre tedavisi ile dişin içinde yeni damar ve sinir yapıları oluşması sağlanabilecektir” diyerek önümüzdeki yıllarda bu tedavinin klasik tedavi yöntemleri arasında yer bulabileceğini de belirtti.

YARIM SAATTE AĞRISIZ, ACISIZ OLARAK YAPILABİLEN BİR İŞLEM
Diş Hekimi Pertev Kökdemir; “Tabii şunu da belirtmekte fayda var; herkes tarafından ağrılı ve acılı olarak bilinen kanal tedavisi, teknolojinin gelişmesi ile birlikte özel cihazlar sayesinde tamamen ağrısız ve acısız, yarım saat içinde tamamlanabilen bir işlemdir. Yani eskiden olduğu gibi kanal tedavisi için defalarca diş hekimine gitmek gerekmemekte, sadece kısa bir seansta hiçbir ağrı duymadan bu işlem bitirilebilmektedir. Üstelik kanal tedavisi yapılırken eskiden olduğu gibi defalarca röntgen çekimine ihtiyaç duyulmamakta, bu yeni cihazlar sayesinde kanal boyu cihaz tarafından tespit edilip kanallar doldurulmaktadır. Kanal tedavisi için kullandığımız bu cihazın bir özelliği de diş hekiminde bildiğimiz çok ses çıkaran makinalardan farklı olarak tamamen sessiz çalışmasıdır” diyerek bilinenin aksine kanal tedavisinin aslında ağrılı ve acılı bir tedavi yöntemi olmadığı da özellikle belirtiyor.

 

#pertevkökdemir #diş #dişhekimi #diştedavisi #implant #implantat #veneer #istanbul #bağdatcaddesi #almanya #germany #deutschland #caddebostan #bonding #smiledesign #gülüştasarımı #fashion #estetik #moda #güzellik #sanat #tasarım #eğitimvesağlık #dentalcare #dentist #sağlık #sağlıklıyaşam #smile #istanbuldadistedavisi

Geri...

Bilgilendiriyoruz

10 KİŞİDEN 7’SİNİN SORUNU!

Çene ekleminde kalıcı rahatsızlıklara sebep olabilir... Toplumda ‘Yönetici Hastalığı’ olarak da bilinen, gün içerisinde yaşanan yoğun stres veya depresyonun neden olduğu diş sıkma ya da gıcırdatma problemi (bruksizm), tedavi edilmediğinde çene ekleminde kalıcı rahatsızlıklara sebep olabiliyor.

Devamı...

Ballı çaydan sonra ağzınızı mutlaka çalkalayın...

Sonbaharın etkisini iyiden iyiye hissettirdiği bu soğuk günlerde grip salgını da başladı. Üstelik grip görülme oranları gün geçtikçe artıyor... Gripliyken el ve vücut hijyenine özen gösteriyorsunuz, peki ya diş sağlığınıza?

Devamı...

10 Soruda implant tedavisi...

Yeni yıla sağlıklı bir ağızla girmek ister misiniz? İmplant tedavisi sanıldığı kadar ağrılı bir işlem değil. Lokal anestezi altında yapıldığından hasta ağrı, acı hissetmiyor, üstelik bir diş ortalama 3-4 dakikada tamamlanıyor… Ağız-diş sağlığınızı ihmal etmeyin ve yeni yıl hediyesi olarak eksik dişlerinizin yerine implant yaptırın…

Devamı...